Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej o cookie
AkceptujęPrzewodniczący SMEunited Petri Salminen podkreślił podczas trójstronnego szczytu społecznego, że coraz więcej MŚP informuje o tym, że kończą się ich umowy na energię po stałej cenie. Muszą zawierać nowe umowy z nawet dziesięciokrotnym wzrostem cen. Prowadzi to do niemożliwych do opłacenia kosztów energii, przez co MŚP decydują się na ograniczenie lub wstrzymanie produkcji.
SMEunited z zadowoleniem przyjęło ostatnie środki mające na celu ograniczenie cen dla inframarginalnych producentów energii elektrycznej i ochronę konkurencyjności europejskich firm. "Teraz państwa członkowskie muszą wykorzystać te instrumenty, aby zapewnić wsparcie dla tych MŚP, które nie są w stanie pokryć swoich rachunków za energię" - nalegał Pan Salminen.
SMEunited podtrzymuje, że UE musi wykorzystać wszystkie dostępne źródła energii i elektryczności, aby zwiększyć dostawy energii i zmniejszyć presję cenową. Jednocześnie Europa musi ułatwić przejście na bardziej zrównoważone źródła energii. Ci, którzy są już nadmiernie zadłużeni z powodu pandemii, powinni otrzymać wsparcie dla inwestycji z góry.
W sprawie obecnej debaty na temat dalszych środków rynkowych przewodniczący stwierdził: "Jesteśmy świadomi, jak wrażliwe są interwencje na rynku hurtowym. Jeśli jednak można to zrobić w sposób zapewniający bezpieczeństwo dostaw bez niezamierzonego wzrostu popytu, Europa powinna obrać tę drogę, aby zmniejszyć dramatyczną zmienność cen gazu i energii elektrycznej."
Jeśli chodzi o koszty związane z utrzymaniem, partnerzy społeczni powinni odpowiedzialnie negocjować płace, aby uniknąć niebezpiecznej spirali płacowo-cenowej. W przeciwnym razie inflacja stworzyłaby poważne obciążenia ekonomiczne dla MŚP i doprowadziła do zamknięcia wielu z nich. SMEunited wezwało również państwa członkowskie do zwrócenia uwagi na przedsiębiorców borykających się z trudnościami i ustanowienia mechanizmów wczesnego ostrzegania: w ten sposób MŚP mogą uzyskać bezstronną poradę dotyczącą niezbędnych działań i uratować miejsca pracy. Przedsiębiorcy, którym grozi bankructwo, powinni otrzymać wskazówki, jak rozpocząć nową karierę. Wreszcie, SMEunited zaleca połączenie systemów skróconego czasu pracy z podnoszeniem i zmianą kwalifikacji, aby rozwiązać problem niedopasowania umiejętności do potrzeb transformacji cyfrowej i ekologicznej.
Zdjęcie: smeunited.eu / Przewodniczący SMEunited Petri Salminen i Sekretarz Generalna Véronique Willems rozmawiają z Przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i Wiceprzewodniczącym Valdisem Dombrovskisem o tym krokach które trzeba podjąć, by MŚP mogły przetrwać kryzys energetyczny.
ul. Kielecka 16
28-300 Jędrzejów
tel: +48 41 386 22 19
fax: +48 41 387 80 67
e-mail: biuro@cechjedrzejow.pl